« sprzątanie i czyszczenie | strona główna | dzień Sądu: game over »

sobota
12
listopad'05

Warabi Koukou (High School Visit program)

Nadszedł dzień wizyty w jednej z lokalnych szkół.

Według planu na miejsce mieliśmy dojechać sami, Centrum dało nam pieniądze na podróż i zakupy dla tych, którzy na miejscu mieli gotować.
Jednak sobotnim porankiem przy bramie głównej uniwersytetu czekały na nas dwa samochody z nauczycielami z Warabi Koukou (Liceum w Warabi, 蕨高校 (埼玉県立蕨高等学校)) w roli kierowców, którzy zabrali nas bezpośrednio do szkoły. Jazdy czekała nas prawie godzina, choć Warabi Koukou jest w Południowej Urawie, czyli niedaleko, jak na japońskie standardy. W międzyczasie mogliśmy podziwiać labirynt uliczek Urawa. Na miejscu dostaliśmy fiszki z imionami i ... kapcie. Rozmiar japoński, czyli moja pięta wisiała sobie w powietrzu, a Paul mógł w nich zmieścić wyłącznie palce... Po schodach wchodziliśmy jak paralitycy.
Potem zaczęło się krojenie i szatkowanie, do którego to zadania przydzielono każdemu pomocników w postaci pokaźnej grupy japońskich uczniów.

Gotowanie 8 kilogramów ziemniaków (Maraike robiła sałatkę ziemniaczaną) trochę trwało, w międzyczasie więc można było poinstruować uczniów, które naczynia mają umyć ^_^.

Ekipa do pomocy: stoły Maraike i sałatki ziemniaczanej:

Maraike's 'helpers' :]

Na stole obok Pear i Try robili jakiś tajski kosmos z makaronu, który po ugotowaniu metodycznie maczali w ośmiu różnych miseczkach, by następnie wymieszać go z kolejnymi ośmioma (szczerze mówiąc, to straciłam rachubę) składnikami. Pracochłonne to było co niemiara, więc gdy czas przeznaczony na gotowanie dobiegał końca, wszyscy bezrobotni zostali zatrudnieni do pomocy Tajwańczykom.

Try i Pear rozwiązują zagadkę tajskiej kuchni, Paul się gapi, licząc na resztki.

Pear & Try cook, Paul stares

Pomocnice płuczą makaron.

cooking mayhem

Na kolejnych dwóch stołach Gita robiła samotrzeć 3 (słownie: trzy) nepalskie dania, na kolejnych powstawało danie (bodajże) birmańskie.

Gita za garem.

Gita, the Nepalese

Stoły birmańskie. Koleś robi wszystko, a przysłane zamiast pomocnic gruppies stoją i się usmiechają ;p

Bhirman Cook and his groupies ... helpers, tht is ;p

W końcu jednak nadszedł czas lunchu, na którym dominowała kuchnia międzynarodowa ;), ale i na japońskie potrawy miejsce się znalazło. Misja opchania się jak świnki uwieńczona została sukcesem.

Paul i dzieło Maraike.

Paul and Maraike's jyagaimo no sarada

Maraike i dzieło Maraike.

Maraike ;p

Na zakończenie rozdano plastikowe pojemniki i oficjalnym 「 スタルト 」 rozpoczęto polowanie na resztki, które można było bezpiecznie zabrać do domu. Upolowałam banany. I znowu.
Bananów mam zapas.

Wreszcie nadeszła chwila prezentacji, którą przegadałyśmy (moi und Gita) z siedzącymi obok uczniami, którzy wbrew reklamie byli:

Było wesoło do momentu kiedy nadeszła moja kolej ;>
Wtedy komp się wziął i zbiesił, ale każda nacja rozumie "technical problems".
スピーチ poszedł zadziwiająco dobrze i niedługo potem salę przerobiono na szereg "stoisk", co by każdy barbarzyńca mógł usiąść pod swoją flagą i pogadać z przydzielonymi mu (do towarzystwa ;p ) uczniami, jednocześnie podpisując dziesiątki jednakowych kartek, które, jak się w trakcie okazało, były uczniowskim zadaniem domowym.
Zadanie domowe brzmiało:

Oto kartka z malutkimi flagami. Dorwij (Szanownego) Barbarzyńcę, niech się pod swoją flagą podpisze.
Zalka.

;>
W tym dniu przekroczyłam bezpieczną normę wypowiadanych "Dziękuję" i "Bardzo proszę" ;>

Zaczynało się zmierzchać, gdy wsiadaliśmy do pociągu w Południowej Urawie. Zettai powtórzę HS Visit, gdy będzie kolejna okazja.

PS. Dostaliśmy gratyfikację w postaci paru tysięcy jenów. Mała rzecz, a cieszy.

_@"

Komentarze

Atem napisał/a:

A jak właściwie brzmi "Bardzo proszę" po japońskiemu ?

Dodany 6 maj 2006 19:16

ashka napisał/a:

Odpowiedź na "Dziękuję" to どういたしまして。 (dou itashimashite).

Dodany 7 maj 2006 8:44

Dodaj własny błyskotliwy komentarz:

Dzięki, żeś się zalogował, . Teraz możesz dodawać komentarze. (Wyloguj się)

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)


Zapamiętaj mnie: