« Walentynkowe sushi | strona główna | Harajuku Leg Item »

środa
15
luty'06

zielona linia 山手線

Rosnąca liczba gości zmusiła mnie do przeniesienia zdjęć z własnego serwera na flickr'a, co jest zajęciem dosyć żmudnym, więc macie to docenić. Zdjęcia są nie do uniknięcia, ale przepustowość nie jest z gumy. Na szczęście Flickr działa przez większość czasu bez zarzutu, więc zmiana prędkości otwierania zdjęć nie powinna być odczuwalna.

Przy okazji znalazło się kilka nowych zdjęć, co które wrzucę, to podlinkuję archiwalnego posta, żebyście mogli się ponapawać i pamięć o mych podbojach odświeżyć.

山手線

Coś już tam kiedyś pisałam o japońskich liniach JR, dziś będzie więc tylko o jednej linii, Yamanote.

山手線 (Yamanote-sen) czyli Linia Yamanote to najsłynniejsza tokijska linia kolejowa. Liczy sobie 29 stacji, wśród których są między innymi popularne tokijskie centra, jak Shibuya, Shinjuku czy Ikebukuro. Yamanote jeździ w kółko, zgodnie (外回り, sotomawari, dosł. na zewnątrz okręgu) i niezgodnie (内回り, uchimawari, dosł. wewnątrz okręgu) z ruchem wskazówek zegara.
W godzinach szczytu pociągi linii Yamanote kursują co dwie i pół minuty, a zatoczenie pełnego koła (prawie 35 kilometrów) to przyjemność kosztująca około godziny.

Zielona Ręka Góry

pociąg linii Yamanote

Każda tokijka linia ma swój kolor, który powtarza się na mapach, znakach i oznaczeniach pociągów. Kolor Yamanote to wiosenna zieleń, która ma działać uspokajająco - najczęściej to właśnie pod pociągi Yamanote rzucają się wracający z pracy sararyman'i.

Żeby wzmocnić pozytywne doznania przy zejściu na każdy peron ćwierkają donośnie nagrane na kasetę ptaszki... ale dla pewności pociąg hamuje gwałtownie na ileś metrów przed peronem.

Nazwa stacji, 山手, wg znaków czyta się Yamate, co określa obszary miasta leżące na wzgórzach (w odróżnieniu od 下町, Shitamachi, dosł. dolnego miasta, czyli części miasta leżącej bliżej wody). Nazwę linii zmodyfikowano, by nabrała własnego charakteru, a nie była tylko nazwą geograficzną. I tak w kanie nazwę zapisuje się やまのて (Ręka Góry), choć nazwa w kanji nie posiada の. Ot, ciekawostka.

Większość wagonów Yamanote (wszystkie w godzinach szczytu) to składy pozbawione stałych siedzeń, z rządkiem maleńkich, składanych krzesełek. Taka zabudowa i odpowiednio wyszkolony pan Upychacz czynią cuda.

Niezależnie od komfortu jazdy, nad każdą para drzwi, ukryte w ścianie, są ciekłokrystaliczne wyświetlacze z mapą linii, kierunkiem jazdy, nazwą obecnego przystanku i czasem dojazdu do kolejnych stacji.

Yamanote's line map and schedule

Gdy pociąg zbliża się do stacji, mapę zastępuje obrazek drzwi. Jeżeli na tym przystanku otwierają się drzwi po prawej stronie, to nad drzwiami po lewej wyświetlone zostanie:

Yamanote Line informations

Proste i piękne :)
Oczywiście równolegle lecą informacje przez głośniczki (po japoński i po angielsku, to znak szczególny Yamanote), ale a nuż ktoś przyśnie i nie usłyszy?

_@"

Komentarze

Agat Chce Własny Kolor napisał/a:

Aż dziw, że ani słowa w tej notce o spożywaniu czegokolwiek. Wierzę głęboko, że to chwilowy spadek formy i niedługo znów będziemy poznawać Japonię poprzez doznania smakowe studentów_gaijinów_jednych, którzy zamiast ZABYTKI, zwiedzają tamtejsze jadłodajnie. :]

Obrazek na tę okazję:
http://images.ucomics.com/comics/ga/2006/ga060216.gif

^_^

Dodany 17 luty 2006 6:12

ashka napisał/a:

No ile można pisać o sushi ;p
Dobre jest, zwłaszcza surowe krewetki. Kropka.

Jutro podobno robimy bigos, więc będę miała o znowu żarłoczny temat ;p

Dodany 17 luty 2006 18:43

Agat napisał/a:

Dziwne. Najpierw piszesz o sushi, a potem nagle o akwarystyce...

Po co robicie bigos? Jesteście w Japonii, na miłość boską, mało tam tubylczych potraw?

Dodany 18 luty 2006 2:17

ashka napisał/a:

Mamy kapustę, to co mamy z nią zrobić?

Dodany 18 luty 2006 12:55

Dodaj własny błyskotliwy komentarz:

Dzięki, żeś się zalogował, . Teraz możesz dodawać komentarze. (Wyloguj się)

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)


Zapamiętaj mnie: