« aizuchi (あいづち) | strona główna | W nas siła much (z konwencji PISu) »

czwartek
11
maj'06

wynalazki polskie i japońskie

stołeczek do zatłoczonych pociągów

Na powyższym obrazek jednen z "niezużytecznych" wynalazków, stołeczek do zatłoczonych pociągów. Powala usiąść "na drugiego" :).

Właśnie skończyłam pisać wypracowanie o wynalazkach.
Naczytałam się o tych japońskich: kawie rozpuszczalnej, walkmanie, zupach instant, podgrzewanych klapach do sedesów, w końcu o ちんどぐ (chindogu), "niezużytecznych" wynalazkach w stylu rolki z nadrukowanymi pasami dla pieszych, skończywszy.

ubranko dla dziecka: froterka latarka na baterię słoneczną

A co z polskimi wynalazkami?
Z braku laku napisałam o lampie naftowej. Jaką inną RZECZ wynalazł Polak?

Zbliża się ćwiartka mojego życia. Wymagam wsparcia.

_@"

Komentarze

Pat napisał/a:

Wsparcie.
Propozycja nr 1
Zapraszam Cię na piwo - ja stawiam !!! :)))

Propozycja 2 (zaznacz odpowiednie)
a) Tak, chcę otrzymać regularnie maila wspierającego z przemyśleniami filozoficznymi Patryka i jego kawałami
b) Nie, wolę się nie dołować poziomem inteligencji moich znajomych (jeszcze się zarażę lub coś, a ponadto dobór znajomych świadczy o mnie samej)
c) Przejdźmy lepiej do propozycji nr 3

............

Z wynalazków Polaków to znam jeszcze kamerę filmową Prószyńskiego.

Dodany 12 maj 2006 1:47

Agat napisał/a:

Lista alfabetyczna polskich wynalazców (Wikipedia):

* Ignacy Łukasiewicz (1822-1882) – lampa naftowa (31 lipca 1853), ropa naftowa
* Jan Szczepanik (1872-1926) – fotografia barwna
* Tadeusz Sędzimir (1894-1989) – hutnictwo

Ciekawe... A alfabet ma tyle liter...

Dodany 12 maj 2006 4:27

Agat napisał/a:

Jak mogłaś nie napisać o dwuwirnikowym silniku magnetycznym i obrotowym stole spawalniczym?
http://www.sprawynauki.waw.pl/?section=article&art_id=1065

Albo o telflorenie (to wbrew pozorom smar, a nie konkurent tepsy) i sztucznym sercu?
http://www.wnp.pl/wiadomosci/1290.html

Nie wspominając już o robocie antyterrorystycznym i bieliźnie z przędzy lnianej?
http://www.mnii.gov.pl/mein/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=736&news_id=3309&layout=2&page=text

Dodany 12 maj 2006 4:32

Agat napisał/a:

Przepraszam za ten ciąg, ale jak ktoś mógł wynaleźć HUTNICTWO? :O :O

Dodany 12 maj 2006 4:33

Pat napisał/a:

Dla mnie "czołgowy peryskop odwracalny, który bez zmiany pozycji obejmował pole widzenia o wartości 360 stopni" rządzi !!!

Dodany 12 maj 2006 6:10

daromar napisał/a:

to sie chyba Sendzimir się pisze
ale to może dlatego że póżniej wyeimigrował z poslki i tam polskich znaków nie było
ale faktycznie popchnął hutnictwo do przodu i to mocno.
Nie wynalazł hutnictwo tylko skonstruował walcarke , która się po nim nazywa Sendzimira :)
jeszcze cos takiego znalazlem
http://www.stpuk.org/konferencje/02-home_front_recall/hfr.htm
no i oczywiście kryształy Czochralskiego
http://www.ptwk.org.pl/pol/patron.html
no i całkiem niedawno polacy skonstruowali niebieski laser jako pierwsi
Co ciekawe Czochralski czy Sendzimir w Polsce sa praktycznie nieznani poza wąskim kręgiem specjalistów.

Dodany 12 maj 2006 6:29

ashka [TypeKey Profile Page] napisał/a:

Nie chcę być niewdzięczna ani nic, ale HUTNICTWO? WALCARKA?!
Troche mnie ten niebieski laser uspokoił, bo przynajmniej potrafię go po japońsku nazwać. :]

Fotografia barwna .... też brzmi dobrze....

-> Pat: wybieram propozycję numer 1, wybieram ją trzy razy ;d

Dodany 12 maj 2006 8:16

Tata wspierający napisał/a:

Z zdyszanym pospiechem przystepuje do udzielenia Ci wszchstronnego, pluralistycznego, nie pozbawionego elementów lustracyjnych WSPARCIA !!!

1. Najwazniejszego wsparcia udzielił CI Prezydent RP mówiąc: "...Jestem optymistą. Polki, Polacy bądźcie optymistami..."


2. Także posłanka klubu SLD kreśli przed tobą nadzieję: "...Polska jest krajem demokratycznym inaczej...."


3.Także rodzina spieszy z pomocą. W połowie sierpnia Nadzwyczajny I Specjalny Pełnomocnik Rodziny czyli Agata przybędzie osobiście


4.Troska o lepsze jutro tkwi w naszych myślach głeboko i zawsze "...W ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee, przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce ulegały głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Cieżki trud całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców. Wierzę, głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość..." Wbrew jednak prostackim domysłom słów tych nie wygłosili (jeszcze) ojcowie załozyciele IV RP, A towarzysz Wiesław( Władysław Gomułka)

5.Nie martw się,miej szczęście!

Szczęście

mam szczęście!
krzyczą dzieci
chwytając piłkę
z nurtów wody

a ono - na niebie świeci
roześmaine złotem - młode

wyciagnij rękę - zamknij
płonacy krążek w pięści
i głośno - głośno krzyknij
- mam szczęście -


Halina Poświatowska

Dodany 12 maj 2006 15:09

Tata zauważający napisał/a:

Polskie Wynalazki.

Dwukrotny wzrost wydajności z hektara.
Dokonał tego niejaki Malinowski, który wziął żyto z jednego hektara i postawił na drugim.

Dodany 12 maj 2006 15:17

Krystek napisał/a:

A z tym hekatarem to myślałem, że niejaki Majewski: poprawił wydajność z jdengo hektara i przeniósł ją na drugi hektar (ze skeczu Wiesława Dymnego krakowskiej Piwnicy pod Baranami) ;) Tu ciekawa notka o Dymnym i powstaniu tego skeczu o Majewskim - http://www.teatry.art.pl/portrety/dymny_w/sylwetkaw.htm

Dodany 13 maj 2006 6:21

TATA ZAUWAŻAJACY napisał/a:

Przepraszam. Oczywiście MAJEWSKI!!!!

Najwspanialsza prezentacja miała miejsce w Warszawie (w ówczesnym Teatrze Rozmaitości) na kilkanasćie godzin (30 kwietnia późnym wieczorem) przed przemówieniem 1-majowym Gomułki. Tekst w całości był parodią przemówień I sekretarza, a fragment o Majewskim jest tylko najsłynniejszym z niego cytatem.
Cenzura (istniało takie coś- a niektórym znowu to sie marzy) zakazała wygłaszania tego tekstu.
I wtedy Wiesław Dymny przedstawił skecz milcząc !!! Przez chyba 15 minut był na scenie, nie powiedział ani słowa, a my płakaliśmy ze śmiechu. To nie była tylko parodia Gomułki, to była synteza tego co rankiem 1 maja wydarzyło się na placu Defilad .

Dodany 13 maj 2006 15:57

0943876098347609-457457474-7475457 napisał/a:

Nieśmiało zauważę, że Polski żyd wymyślił esperanto.

Dodany 13 maj 2006 23:19

Krystek napisał/a:

Ojej. Ale numer...

Dodany 14 maj 2006 2:15

Atem napisał/a:

Linków nie podam bo nie znam , ale pragnę przypomnieć o 2 polskich badaczach którzy wymyślili nowy rodzaj silnika spalinowego palącego chyba 1/3 mniej niż obecne , oraz o młodym polskim konstruktorze który wymyślił naboje które nie zabijają .

Dodany 16 maj 2006 17:59

ashka [TypeKey Profile Page] napisał/a:

W końcu napisałam o barszczu, sensei była zachwycona :>

Dodany 16 maj 2006 21:19

Atem napisał/a:

To polacy wymyślili barszcz?!? O_o

Dodany 17 maj 2006 1:36

Atem napisał/a:

Wnioskuje o usunięcie mojej kretyńskiej wypowiedzi :(

Dodany 17 maj 2006 1:49

Pat napisał/a:

he he nie ma tak łatwo...

Jak skomplementowałem niebywałe zdolności Aśki w kuchni w wątku "Rozrywki dla gospodyń domowych" to też mi było głupio ...

I wpis został.

Dodany 17 maj 2006 2:12

Pat napisał/a:

hm, minęły 3 minuty od wcześniejszego posta mego i wpisu dotyczącego kuchni już nie ma, dziwne ...

bardzo dziwne ;)))

Dodany 17 maj 2006 2:16

Pat napisał/a:

Proponuję powołać komisję śledczą do zbadania tego wydarzenia !!! To trzeba wyjaśnić !!!
W skład komisji proponuję powołać niezależnych ekspertów.

Mam nadzieję, że nasi politycy nie postępowali i nie będą postępować tak jak ja :)))

Dodany 17 maj 2006 2:26

ashka [TypeKey Profile Page] napisał/a:

:]
Wam to się chyba nudzi :P
-> Papryk, pisz magisterkę, a nie łazisz po głupich stronkach.
-> Atem, idź się przewietrz, pamiętaj, że ruch to zdrowie ;d

Polacy barszczu nie wymyślili, dostali go w darze od bratniego narodu.

Dodany 17 maj 2006 12:58

Pat napisał/a:

I znowu ten sam błąd.
GGRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR...


"... pisz magisterkę, a nie łazisz po głupich stronkach."

Magisterkę piszę, głupie stronki właśnie wyłączam :)))

Dodany 17 maj 2006 19:06

Rasputina (Kashka ..heh) napisał/a:

jako dumna polka oswiadczam iz rok temu wymyslilam lapatke do moich hodowanych swierszczy, lapatka byla potrzebna zeby zlapac eheh swierszcza zywego of course i wstrzykniecia mu Calcium zeby swierszcz byl zdrowszy przed podaniem jaszczurce ^^................dolaczam fotke i lece opatentowac ^^................ http://img153.imageshack.us/my.php?image=a5uq.jpg ...................... http://img153.imageshack.us/my.php?image=b8rf.jpg ................. fotka 3 to wynalazek mego bro ^^ "zimny ogorek" niestety po wyjeciu z mrożarki ogorek z lekka przymarzl trzebabylo go..rozpuscic.....
http://img117.imageshack.us/my.php?image=zimnyogrek9kp.jpg