« Akiba の geeknes (cały boży dzień) | strona główna | Bardzi w Tokyo »

niedziela
16
lipiec'06

gotcha-gotcha, japońskie gashapon

Z czasem wiele japońskich zwyczajów stało się dla mnie tak oczywistych, że przestałam o nich myśleć, a co za tym idzie przestały być nowinką, którą chciałabym się na blogu podzielić. Dopiero wczoraj, na ostatnich zajęciach z marketingu, przypomniano mi o gotcha-gotcha, automatach z zabawkami.

Do legendy przeszły już opowieści o automatach gotcha-gotcha z używaną bielizną, swoją drogą praktycznie dziś już nie spotykane, bo władzom udało się wywieść, że sprzedawanie używanej bielizny podchodzi pod prawo o zabytkach (w sumie to Używana bielizna ;d) i jej sprzedaż wymaga licencji :-) Każdy też wie, że w Japoni, we wszechobecnym automacie można kupić i piwo, i magazyn porno, i papierosy, i jajka na sztuki (świeże i nie stłuczone) i parę innych rzeczy również. Dziś o nich zapomnijcie, dziś jest o gotcha-gotcha.

Nazywane "figurkami za jedną monetę", gashapon (o dokładnie gachapon, ガチャポン, od gasha-gasha, dźwięku przekręcanego zamka, którym wyciąga się kapsułkę z automatu i pon, stuknięcia kapsułki o dno), gotcha-gotcha czy po prostu "capsule toys", tworzą cały rynek "collectibles", przedmiotów do kolekcjonowania. Zbieracze potrafią wydać na gotcha-gotcha nawet i 3000 jenów miesięcznie, co przy cenie kapsułki (100, 200 lub 500 jenów) jest sumą dosyć sporą. Pamiętajcie że mówimy o zabawkach w kapsułkach, czyli o rzeczach raczej niewielkich, nawet jeśli są to składane z części półnagie kobiety.

W gotcha-gotcha jest wszystko: figurki (obecnie królują nagie kobiety (no ba) i figurki z Gundam Seed Destiny), wisiorki, naklejki, magnesy, folie-klatki z anime, kosmetyki (sól do kąpieli z Mario Carts .... anybody? ;d) czy modele do składania (widziałam dinozaury).

Ważne, żeby były kawaii i prezentowały coś, co jest obecnie popularne. Pamiętacie anime "Neon Genesis Evangelion"? Według japońskiego rynku to staroć i gadżety z tej produkcji są ciężko dostępne i na pewno nie w każdym sklepie. Jedynym dostępnym produktem z NGE są .... nagie figurki Rei i Asuki ;d

Breloczki-miniaturki z przenośną konsolą Nintendo DS. Kawaii to klucz do sukcesu.

breloczki-miniaturki z konsolą Nintendo DS

Poniżej automat z samochodzikami z wielce popularnej gry Mario Carts. Mario jest nieśmiertelny.

automat gashapon

Ściana maszyn z gashapon w każdym dużym supermarkecie nikogo nie dziwi: w każdym sklepie dla fanów anime jest cały pokój pełen gashaponów, ustawionych jeden na drugim w 6-piętrowe ściany, między którymi pozostawiono jedynie wąziutkie alejki i kilka drabin.
To jest nic, w Akihabara są sklepy WYŁĄCZNIE z gashaponami. Pobyt dłuższy od 10 minut to gwarantowany ból głowy, bo za dużo tu kolorów i detali, by mózg neofity to wytrzymał.

Po wrzuceniu monety i przekręceniu zamka z maszyny wyłania się kapsułka...

gotcha-gotcha capsule toy

gotcha-gotcha capsule toy

Zgodnie z obrazkiem na automacie, dostaje się losową figurkę z danej serii, ale w większości przypadków kapsułki są w automacie ułożone tak, że kupując 6 sztuk (średnia wielkość kolekcji) dostaje się jak nie wszystkie, to przynajmniej 5 różnych modeli. Z reguły otaku polują na najładniejszy / największy / odstający model z danej serii. Jednak zamiast iść do sklepu, który sprzedaje odpowiednio droże modele z gashaponów “luzem”, otaku siedzą pod upatrzoną maszyną i kręcą zamkiem do oporu. Kiedyś trafi się upragniony model....

Tak wygląda zdjęcie na przodzie automaty z gashaponami, tu z popularnego obecnie "Tsubasa Chronicle":

okładka Tsubasa Chronicles

A tu same figurki:

figurki z Tsubasa Chronicles

I to tyle.

G-Taste figures

_@"

Komentarze

pOdLaK napisał/a:

Hmm.. przyznam się, że w pierwszej chwili do takich "zabawek" podchodziłem sceptycznie gdy o nich pisałaś, ale.. :) Ale mam "dryg" do kolekcjonowania, czy to jest karcianka, bitewniak czy też ładne półnagie figurki kobiet.. coś czuje, że bym się zaraził :)

Dodany 1 sierpień 2006 18:03

Atem napisał/a:

Błyskotliwy komentarz na dziś :
łeeeee a ja wczoraj zacząłem oglądać Neon Genesis Evangelion :[ , a ty mi tu wyjeżdżasz z takimi figurkami (nie cierpie tego) .

PS: czy to nintendo to zwykły kawał pomalowanego plastiku czy na tym można w coś zagrać ?

Dodany 10 sierpień 2006 20:33

ashka napisał/a:

To ma cemtymetr szerokości więc nie, nie można na tym zagrać. ;d
Co kto lubi, ja zabawki kocham bardzo ^_^

Dodany 10 sierpień 2006 21:11

Dodaj własny błyskotliwy komentarz:

Dzięki, żeś się zalogował, . Teraz możesz dodawać komentarze. (Wyloguj się)

(If you haven't left a comment here before, you may need to be approved by the site owner before your comment will appear. Until then, it won't appear on the entry. Thanks for waiting.)


Zapamiętaj mnie: