« wycinanie niewidocznego | strona główna | dress code »

piątek
7
listopad'08

ćwiartowanie nadymki

Krótko, słowem wstępu.

Nadymka, zwana fugu względnie takifugu, to niewinna rybka, w której gustuje krwiożerczy naród japoński. Rybka, gdy się zestresuje, nadyma się jak balon, ale to na Japończykach nie robi najmniejszego wrażenia. Ryba jest więc też silnie trująca, ale i to, w połączeniu z surowym prawem dot. konsumpcji fugu, nie odstrasza wystarczająco i tak, co roku, kilka osób żegna się z życiem po posiłku swoich marzeń.

jeszcze żywa takifugu

Mięso nadymki jest przeźroczyste i dosyć delikatne (żeby nie napisać: bezsmakowe), ale drętwiejący język i ryzyko makabrycznej śmierci (toksyna z fugu powoduje paraliż, a w efekcie śmierć przed uduszenie - odtrutki nadal nie wynaleziono) robią swoje, w każdym większym japońskim mieście można znaleźć specjalizującą się w takifugu restaurację.

Japończycy słyną w hodowania jedzenia idealnie dopasowanego do potrzeb, więc i nadymki wyprodukowali w wersji 2.0 czyli nietoksycznej. Nadymkowemu lobby udało się jednak utrzymać w mocy kucharskie licencje i zakaz konsumpcji wątroby.

Rybę pozbawia się płetw (są jadalne), skóry i większości organów wewnętrznych, a mięso kroi na cieniutkie plasterki. Ułożone w rozetę mięso podaje się na bogato zdobionych talerzach, których wzór przebija przez przeźroczyste mięso. Sashimi z takifugu nazywa się てっさ (tessa) i prezentuje się np. tak:

Tessa, sashimi z fugu

Clue programu

Czas na film z przygotowania nadymki, prosto z targu rybnego. Warunki konieczne: państwowa licencja + specjalny nóż (fuguhiki).

Miejscami film jest dosyć makabryczny - YOU WERE WARNED.

[vid]trwa analiza, który umieścić[/vid]

_@"

Komentarze

ikona napisał/a:

Człowiek potrafi zabawnie wyglądać, gdy zamiast ciekawej przekąski dostaje na (przepięknie intrustowanym) talerzu śmiertelną truciznę ;>

*Jestem przypadkowym przechodniem na Twoim blogu, niemniej bezczelnie komentuję - nie obrazisz się?*

Dodany 14 luty 2009 11:38

franca napisał/a:

Jak można zjeść coś co się rusza? fee...

Dodany 31 sierpień 2013 23:50